8 Reasons to visit Thailand (Reason #5)

Reason #5: FOOD

There are many things to say about eating in Thailand. First of all, where else can you order french fries out of a photo album?!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

But seriously, food is a big part of the Thailand experience. I went to Thailand a very picky eater, and came home eating everything. While they do have some “normal” food there like Burger King, Pizza Hut ect. the Thai food is much more abundant. The most famous dish I would think is Pad Thai, which coincidentally I have never tried! While there are many other Thai dishes that I didn’t end up getting my hands on, I did eat lots of yummy seafood! One of my favorite dishes from my trip was this baked fish.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

At the night markets, fresh sea food is always an option.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

As well as this insanely delicious pancake/crepe type dish called Rotee. You can get it with nearly any fruit or syrup, and then it is usually glazed in sweetened condensed milk. Sweetened condensed milk is also used in other insanely delicious Thai treat: Thai ice tea. I will forever be sad about how Thai tea costs $3.50 in america instead of the $.60 cents that it costs in Thailand.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Thailand also has an assortment of yummy snacks to be found at any 7/11 which are on nearly every corner. Some of my favorites were this mocha flavored milk, and jello packet!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

There really is something to be said about food in Thailand, and I think it has a lot to do with the people. Thai people are so happy and kind, and when they bring your food to the table you can’t help but be happy about it! But hey, go check it out for yourself!

If you enjoyed reading this article, consider donating to my next trip to Thailand!

Morning Bread Recipe

I’ve been having a lot of fun cooking and baking lately, in my attempt to eat yummy, healthy food without spending a lot of money. I made some cookies the other day, which made me crave muffins (how does that work?!?!?), so I bought some organic whole wheat flour to see what I could whip up. I didn’t want to make a whole batch of muffins, just enough for me, so this recipe was born!

This Morning Bread Recipe is very basic and can be customized to pretty much any flavor you desire. So far, I’ve tried strawberry and pumpkin, added protein power to one, and chia seeds to the other! See how many different, yummy kinds you can whip up!

bread

Recipe (Serves 2)

Ingredients:
1/2 cup organic whole wheat flour
1/2 teaspoon of baking powder
pinch of Himalayan salt
1 tbsp virgin organic coconut oil
1/3 of a cage free egg
1/4 cup organic milk
~20 drops liquid organic stevia (add 10 more if you like things sweet)

Directions:
1. Preheat oven to 375.
2. Mix together flour, baking power, salt, and any other dry ingredients (ex. oats, chia seeds, protein power) you wish.
3. Mix in egg, milk, stevia, coconut oil, and any other ingredients you desire. (ex. fruit, chocolate chips. For pumpkin muffins, I used slightly less milk since the pumpkin is sort of liquid. I would suggest you do the same with any other extra liquids you add in for taste.)
4. Shape into round, slightly flat, disc shape, place onto baking sheet.
5. Bake for 18-22 minutes.
6. Enjoy!

Let me know if you try it! What flavors did you come up with?

Why I Am Willing to Pay $3 for a Bar (On a $40/wk Budget)

Lately, I’ve been pretty loose with my money. I’ve been buying myself almost everything I desire from the grocery store, buying the nicest school supplies, and not hesitating to grab a coffee when I’m out. Stuff like that. But, now that I have decided to go to Thailand, I want to save every little bit of money that I can for the trip! For the next 2 weeks, I’ve put myself on a $40 weekly food budget. I think I’ve been spending closer to $60-70 a week on food, since I buy everything organic or Non-Gmo, so I’m excited to see how much yummy food I can pack into $40! Hopefully, I’ll find that I can spend even less!

Sunday, before I even thought to do this, I grabbed a bunch of groceries, about $50 dollars worth. So my plan is to see if I can stretch the food I have throughout the end of the week!

Hmm, it appears I haven’t even gotten to the actual subject of this post yet….

ProBar Meal

So, with all that in mind, I would like to explain why it is still worth it to me to spend $3 on a ProBar Meal Bar. I’m sure you’re freaking out like, this girl is crazy! Why would she pay $3 for a bar on a $40/week budget!?

This isn’t just any bar! I wouldn’t be paying $3 for a bar if it wasn’t worth it! Trust me! This brand of bar is totally Non-Gmo, and totally delicious. The Meal bars come in at least 8 different flavors, and they are so packed with nutrients. And they honestly are a full meal! That is one reason why they are worth the price. Compare my spending $3 on a meal of nuts, seeds, fruit, super foods, and greens, to paying $3.69 for a Cheeseburger meal at McDonald’s! Make sense now?

Another reason is that for me to recreate this bar (which I have done before with a Kind bar), I would have to purchase ALOT of ingredients. Getting together all of these ingredients would be expensive, and totally not worth the time! I really believe it is cheaper to just buy the bar!

Here’s the list for the Superfood Slam Bar.

Superfood bar

Real, nutritious food is worth the money for me. What do you think? Would you spend $3 on a bar?